Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
جایزه پزشکی نوبل | کارل لندستینر 1930 مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

جایزه پزشکی نوبل | کارل لندستینر 1930

جایزه پزشکی نوبل | کارل لندستینر 1930

کارل لندستینر زیست‌شناس اتریشی برنده جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی در سال ۱۹۳۰ به خاطر کشف گروه‌های خونی بود.
ماجرای کشف گروه های خونی انتقال خون یا اجزای خون از شخصی به شخص دیگر از صدها سال پیش انجام می‌شده است. بسیاری از بیماران پس از انتقال خون می‌مردند تا این که در سال ۱۹۰۱، پزشکی به نام " کارل لندشتاینر" گروه های خونی انسان را کشف کرد. از آن زمان به بعد، انتقال خون ایمن تر شده است. فعالیت های لندشتاینر امکان تعیین گروه های خونی را فراهم کرد و به ما امکان داد انتقال خون را با اطمینان بیشتری انجام دهیم. وی به خاطر این کشف بزرگ جایزه نوبل پزشکی سال ۱۹۳۰ را به خود اختصاص داد. مخلوط کردن خون دو فرد ممکن است به تجمع اجزای خون در کنار یکدیگر منجر شود. در این حالت خون " کپه کپه" به نظر می‌رسد. گلبول های قرمزی که کنار هم جمع شده‌اند می‌توانند باعث واکنش های خطرناکی در بدن شوند. این واکنش‌ها می‌توانند نتایج مرگ باری داشته باشند. لندشتاینر کشف کرد که کپه کپه شدن خون زمانی رخ می‌دهد که فرد دریافت کننده خون، پادتن ضد گلبول های فرد دهنده را در خون خود داشته باشد.)
زندگینامه
کارل لندشتاینر در ۱۴ ژوئن ۱۸۶۸ در وین به دنیا آمد. پدرش ، لئوپولد لندشتاینر، دکتر حقوق، روزنامه نگار و ناشر روزنامه، وقتی که کارل شش ساله بود، فوت شد. و بعد از فوت پدر، مادرش ، فانی هس، سرپرستی او را بر عهده گرفت. پس از پایان مدرسه، لندشتاینر پزشکی را در دانشگاه وین خواند، او در سال ۱۸۹۱ در این رشته فارغ التحصیل شد . او هنگامیکه دانشجو بود، تحقیقات بیوشیمیایی را آغاز کرده بود و در سال ۱۸۹۱ مقاله ای درباره تاثیر رژیم غذایی در ترکیب خاکستر خون منتشر ساخت.او برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر از شیمی پنج سال در آزمایشگاه های Hantzsch در زوریخ، امیل فیشر در وورتسبورگ [۱] و Bamberger E در مونیخ به سر برد.
او پس از بازگشت به وین، مطالعات پزشکی خود را در بیمارستان عمومی وین از سرگرفت. او در سال ۱۸۹۶ دستیار ماکس فون در موسسه بهداشت وین شد. او در این زمان به مکانیسم ایمنی بدن علاقه‌مند شد . از سال ۱۹۰۸ تا ۱۸۹۸ او از پست معاون در گروه پاتولوژی دانشگاه علوم تشریح وین، به استاد A رسید.
Weichselbaum، شخصی که علت مننژیت باکتریایی را کشف کرده بود، به همراه Fraenckel ، pneumococcus (میکرب سینه پهلو) را کشف کردند. در این زمان لندشتاینر مشغول به کار بر فیزیولوژی بیماری ( (morbid و ترجیحاً بر آناتومی این بیماری بود. Weichselbaum و دیگران در موسسه، مشوق او در این کار بودند .
تا سال ۱۹۱۹، پس از بیست سال کار بر روی پاتولوژی آناتومی، لندشتاینر با تعدادی از همکارانش مقاله های بسیاری از یافته های خود درخصوص تشریح بیماری و ایمونولوژی منتشر کرده بودند. او حقایق جدیدی در مورد ایمونولوژی سفلیس کشف کرد و ان ها را به دانسته های reaction Wassermann افزود، و کشف عوامل ایمونولوژیک که او به نام هاپتن haptens (و پس از آن مشخص شد که مواد فعال در عصاره اندام های طبیعی مورد استفاده در این واکنش، در واقع همان haptens شد). او سهم اساسی دانش ما از haemoglobinuria paroxysmal است.
او همچنین نشان داد که علت فلج اطفال می تواند با تزریق مواد آماده شده توسط سنگ زنی نخاع از کودکانی که از این بیماری مرده بود به میمون ها منتقل می شود کمبود میمون ها در وین باعث شد او برای آزمایش های بیشتر به انستیتو پاستور در پاریس برود. کار او در انجا، همراه با Flexner و Lewis انجام می شد.
لندشتاینر سهم زیادی در هر دو آناتومی پاتولوژی، بافت شناسی و ایمنی شناسی، که همه نشان می دهد، نه تنها مراقبت دقیق او را در مشاهده و توضیحات، بلکه درک بيولوژيکى است. اما نام او همیشه برای کشف برجسته خود را در سال ۱۹۰۱ در خصوص گروهای خونی برای همیشه باقی خواهد ماند. در سال ۱۹۳۰ جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی به خاطر این کشف عظیم به او داده شد.
در سال ۱۸۷۵ Landois گزارش داد، هنگامی که خون حیوانات دیگر به انسان تزریق می شود، این گلبول های خون خارجی منعقد می شود و در رگ های خونی انسان با رهایی از هموگلوبین شکسته می شود. در ۱۹۰۳-۱۹۰۱، لندشتاینر اشاره کرد که ممکن است واکنش مشابه رخ دهد هنگامیکه خون از یک فرد انسان به انسان تزریق می شود، ولی این واکنش با خون حیوانات رخ نمی‌دهد، اما باخون یک انسان دیگر، ممکن است شوک، زردی و هموگلوبینوری (Hemoglobinuria) رخ دهد.
با این حال پیشنهادات او، مورد توجه قرار نگرفت. تا زمانی که، در سال ۱۹۰۹، او گروهای خونی را در چهار گروه A ، B ، AB و O طبقه بندی کرد. لندشتاینر پیش از این، در ۱۹۰۱-۱۹۰۳، لندشتاینر پیشنهاد کرد که تعیین ویژگی های گروه های خونی ارثی هستند . بخش عمده ای از کار بعدی که لندشتاینر و دانش آموزانش انجام دادند در خصوص گروه های خونی و ایمونولوژیک در وین انجام نشد، اما در نیویورک توسط انها انجام شد. شرایط در سال ۱۹۱۹ در وین به گونه ای بود که کارهای آزمایشگاهی بسیار دشوار بود و هیچ آینده ای برای اتریش نبود، لندشتاینر به دادستانی بیمارستان کوچک کاتولیک های رومی در لاهه انتخاب شد. در اینجا (۱۹۱۹-۱۹۲۲) از او دوازده مقاله، در رابطه با haptens منتشر شده است. وقتیکه کارش در هلند به اتمام رسید با خانواده‌اش به نیویورک رفت. در انجا او، با همکاری با لوین و وینر، کار بیشتر بر روی گروه های خونی که تا حد زیادی برای گسترش تعداد این گروه ها بود انجام داد، و این کار، منجر به کشف عامل RH در خون، که مربوط به خون انسان بود، شد.
لندشتاینر تا آخر عمر خود را، صرف بررسی گروه های خونی وآنتی ژن، آنتی بادی و سایر عوامل ایمونولوژیک که در خون رخ می دهد، کرد.
او در سال ۱۹۳۹ استاد ممتاز بازنشسته در انستیتو راکفلر شد، اما همچنان به کارش با انرژی با عنوان قبل ادامه داد. او پیپت در دست درگذشت. در تاریخ ۲۴ ژوئن ۱۹۴۳، او دچار حمله قلبی در آزمایشگاه خود شد و دو روز بعد در بیمارستان موسسه درگذشت. کارل لندشتاینر در تاریخ ۲۶ ژوئن ۱۹۴۳ درگذشت.

 
 • اگر از اختلال خواب رنج ميبريد از مصرف تنقلات بويژه تخمه ، چيپس و آجيل در هنگام شب بپرهيزيد
 • همواره نشاط خود را حفظ كنيد به ياد داشته باشيد افراد با روحيه كمتر به بيماريها دچار مي شوند و بهتر از سايرين از عهده مقابله با مشكلات زندگي بر مي آيند
 • خوردن زيتون باعث كاهش فشارخون مي‌شود. زيتون علاوه بر اينكه مصرف زيادي در تغذيه دارد ده‌ها خاصيت درماني هم دارد. زيتون داراي اثرنرم‌كنندگي، ملين، صفرا بر است. اين ماده سنگهاي صفراوي را دفع و يبوست‌هاي مزمن را درمان مي‌كند. زيتون همچنين قولنج‌ هاي ناشي از ورم كليه را درمان مي كند و باعث تسكين درد و سوزش سوختگي‌ها، درمان آفتاب‌زدگي و سرمازدگي و گزش حشرات مي‌شود. لازم به ذكر است اين ماده در التيام زخم و جراحات و رفع سوزش و درد اثر دارد و خارش چشم و اشك ريزش را رفع مي‌كند.
 • مصرف روزانه ۵۰۰ mg يا بيشتر از ويتامين C باعث كاهش مدت سرماخوردگي افراد شده و مصرف غذا و نوشيدني‌هاي حاوي اين ويتامين به افراد توصيه مي‌شود. همچنين مصرف آب مخصوصا آب گرم، سبزيجات و ميوه‌هاي تازه و سوپ جو در درمان سرماخوردگي و كاهش زمان ابتلا به اين بيماري مؤثر است. ويروسهاي فراواني باعث سرماخوردگي مي‌شوند و جلوگيري از ابتلا به اين بيماري كار سختي است اما با رژيم غذايي خوب در كاهش زمان سرماخوردگي مي‌تواند اثرگذار باشد.
 • هرگز سیگار نکشید و اگر میکشید ، نیمه آخر آن را هیچ وجه نکشید.
 • در حمام هیچگاه مستقیما زیر دوش آب گرم نفس نکشید. کلر یک قاتل تدریجی است.
 • هنگام شارژ موبایل ابتدا شارژر را به گوشی وصل کنید و سپس آن را به برق وصل کنید. بهتر است موبایل خاموش باشد.
 • چای بیشتر از یک روز مانده را اصلا ننوشید.
 • هنگام روشن کردن کولر اتومبیل خود ابتدا به مدت حداقل 5 دقیقه پنجره ها را باز بگذارید و در پمپ بنزینها کولر را خاموش نمایید.
 • غذای خود را بیشتر از یکبار در مایکروفر گرم نکنید و بعد از آن درصورت عدم استفاده دور بریزید.
 • هنگام غذا بین هرلقمه حداقل 1 دقیقه فاصله بگذارید و دو ساعت قبل و بعد از غذا و هنگام آن نوشیدنی ننوشید.
 • هنگام حرکت اتومبیل، پنجره ها را تماما باز نکنید تا هوا بصورت باد وارد مجاری تنفسی نگردد.
 • لوازم آرایشی را بیشتر از 5 ساعت برروی پوست خود باقی نگذارید. سلولهای پوستی نیاز به تعرق و تنفس دارند. درمنزل نیز تا حد امکان از لباسهای گشاد ، راحت و باز استفاده نمایید.
 • موهای خود را بیش از یکبار در شبانه روز شانه نکنید.مراقب ورود شوره سر (حتی بصورت نامرئی) به چشمها و مجرای تنفسی خود باشید.
 • هنگام دویدن و راه رفتن سر خود را بالا نگهدارید. هنگام نشستن و خوابیدن برعکس سر خود را پایین نگهدارید.
 • توجه بیش از حد به وزن، سودمند نیست. بدن انسان قادر است بصورت خودکار میزان ورودی، جذب و میزان دفع را تنظیم نماید و اشتهای طبیعی نیز متناسب با آن میباشد. هرچه قدر دوست دارید بخورید.
 • اگر نیاز مالی ندارید، لازم نیست روزی 8 ساعت کار کنید. بهترین تعداد ساعات کاری بین 5 الی 6 ساعت میباشد.
 • هرگز پشت مانیتور (های قدیمی) که روشن هستند قرار نگیرید. ضرر آنها از خیلی از دستگاههای عکسبرداری بیشتر است.
 • ورزش و تحرک در ابتدای صبح نه تنها سودمند نیست بلکه خطرناک نیز هست. سعی کنید آن را در حداقل 3 ساعت بعد از بیداری و یا عصر انجام دهید.
 • توجه بیش از حد به امور سیاسی، ورزشی و اقتصادی برای سلامت روان مضر بوده و در دراز مدت به علت عدم امکان تسلط بر کنترل آنها، باعث اختلالات روانی میگردد.
 • معجزه جواهر آلات برای خانمها را فراموش نکنید. حتی اگر صرفا به دیدن آنها باشد.
 • هیچگاه به پهلو نخوابید. سعی کنید در جهت عمود بر محور مغناطیسی زمین بخوابید.

سایت های مرتبط

.


ما را دنبال کنید

FB YouTube

اطلاعات تماس

آدرس: اصفهان, خیابان بزرگمهر, ابتدای خیابان 22 بهمن, ساختمان نورباران طبقه اول, واحد 1

همراه:00989336700380 ، 00989336700390

تلفن: 03132673139

تلفاکس:00983132673139

ایمیل:

info@dnarna.org

sales@dnarna.org

advise@dnarna.org

کانال تلگرام: telegram.me/RNAbiotec

LiveZilla Live Chat Software
LiveZilla Live Help