Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
مشاوره ژنتیک | چرا مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج توصیه می شود؟ مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
میانگین امتیار کاربران: / 0
ضعیفعالی 

چرا مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج توصیه می شود؟

باید بدانید که اکثر بیماری های ژنتیکی قابل درمان نیست و بیماری تا آخر عمر همراه فرد بیمار خواهد بود و وظیفه امروز ما است که از این واقعه تلخ جلوگیری کنیم. بیماری های شایع ژنتیکی که دلیل آن ازدواج فامیلی است عبارتند از عقب ماندگی ذهنی، نابینایی و ناشنوایی و هم چنین تالاسمی که از بیماری های ژنتیکی شایع است. اما اگر در دوران حاملگی بیماری جنین به موقع تشخیص داده شود و رژیم غذایی نیز سالم باشد، هنوز شانس جلوگیری از اختلال ژنتیکی وجود دارد.
یماری های ژنتیکی وابسته به کشورها و نژاد های گوناگون دارای گستردگی زیادی می باشد، همچنین به دلیل ازدیاد ازدواج های فامیلی در کشورهای منطقه خاورمیانه نقص های جسمانی ژنتیکی وافر است. امروزه علت مرگ حدوداً 45 درصد از نوزادان مشکلات ژنتیکی اعلام شده است. بنابراین برای پیشگیری از تولد نوزادان ناقص و بیمار، انجام مشاوره ژنتیکی قبل از ازدواج به جوانان توصیه می شود. باید بدانید که اکثر بیماری های ژنتیکی قابل درمان نیست و بیماری تا آخر عمر همراه فرد بیمار خواهد بود و وظیفه امروز ما است که از این واقعه تلخ جلوگیری کنیم. بیماری های شایع ژنتیکی که دلیل آن ازدواج فامیلی است عبارتند از عقب ماندگی ذهنی، نابینایی و ناشنوایی و هم چنین تالاسمی که از بیماری های ژنتیکی شایع است. اما اگر در دوران حاملگی بیماری جنین به موقع تشخیص داده شود و رژیم غذایی نیز سالم باشد، هنوز شانس جلوگیری از اختلال ژنتیکی وجود دارد.

مشاوره ژنتیک:

مهمترین هدف مشاوره ژنتیک، تشخیص احتمال وقوع یک اختلال ارثی در هر حاملگی است. مشاوره ژنتیک فرآیندی آموزشی است که به مبتلایان یا افراد در معرض خطر در شناسایی واقعیت اختلالات ژنتیکی (بیماری وراثتی) و نحوه انتقال بیماری آموزش می دهد تا با نحوه درمان و بهتر از آن با نحوه پیشگیری بیشتر آشنا شوند. از آن جایی که دلیل اصلی اختلال ژنتیکی، شیوع در خانواده است، مشاوره ژنتیکی علاوه بر بیمار بر اعضای خانواده بیمار نیز تمرکز می کند تا به بهترین نحو از وقوع بیماری جلوگیری کند. هم چنین با مشاوره هدف مند روانشناسی به افراد برای سازگار شدن در خانواده یاری می رساند. مشاور ژنتیک شرح حالی از اطلاعات خانوادگی و نژادی از افراد می گیرد و درباره مخاطرات ژنتیکی بیمار و اعضای خانواده توصیه های لازم را به آن ها ارائه می کند.
مشاوره ی ژنتیک ، بر اساس اطلاعات صحیح که از افراد مورد مشاوره می گیرد ، به تشخیص دقیق بیماری می پردازد و با ارائه شجره نامه، نحوه توارث بیماری و احتمال خطر را تعیین می کند تا روش های پیشگیری از وقوع اختلال در اختیار زوجین قرار گیرد.
چون خطر وقوع اختلال ژنتیکی در ازدواج های غیر فامیلی نیز (با وفور کم تر نسبت به ازدواج های فامیلی) وجود دارد، قبل از همه ازدواج ها مشاوره ژنتیک ضروری است. هم چنین مصرف الکل، مواد مخدر و سیگار یا سن بالای مادر و برخی از بیماری ها احتمال بروز اختلالات ژنتیکی فرزند را افزایش می دهد، در این گونه موارد حتما باید از مشاوره ژنتیک استفاده کرد. تست ناقل بودن را متخصص ژنتیک در صورت لزوم به افراد سالمی که در نزدیکانش اختلالات ژنتیکی وجود دارد توصیه می کند تا در آینده از وقوع  اختلال در فرزندان شخص جلوگیری شود.
با استفاده از امکانات مراکز مشاوره ژنتیک بیماری‌های ژنتیک قبل از ازدواج، قبل از بارداری، در مرحله لانه‌گزینی، در ۳ماهه اول بارداری و بعد از آن قابل تشخیص است و در مورد بیماری‌های متابولیک بعد از تولد نیز با تشخیص زود‌هنگام ۲۹بیماری امکان درمان به موقع این بیماری‌ها فراهم شده است.

در موارد زیر مشاوره ژنتیک ضروری است:

ازدواج فامیلی
وجود اختلال ژنتیکی در خانواده هر یک از زوجین قبل از ازدواج
حاملگی در سنین بالاتر از ۳۵سال
وجود نازایی، عقیمی و یا سقط جنین
وجود ابهام در تشخیص دستگاه تناسلی و یا اختلال در بلوغ
کوتاه قدی و اختلال رشد
در مرکز مشاوره، دریافت مشخصات و ترسیم شجره نامه توسط کارشناس صورت می پذیرد. پس از آن معاینات و آزمایش، انجام آزمایشات تکمیلی ژنتیکی مثل کاریوتایپ و تشخیص نهایی انجام می شود.

 
 • اگر از اختلال خواب رنج ميبريد از مصرف تنقلات بويژه تخمه ، چيپس و آجيل در هنگام شب بپرهيزيد
 • همواره نشاط خود را حفظ كنيد به ياد داشته باشيد افراد با روحيه كمتر به بيماريها دچار مي شوند و بهتر از سايرين از عهده مقابله با مشكلات زندگي بر مي آيند
 • خوردن زيتون باعث كاهش فشارخون مي‌شود. زيتون علاوه بر اينكه مصرف زيادي در تغذيه دارد ده‌ها خاصيت درماني هم دارد. زيتون داراي اثرنرم‌كنندگي، ملين، صفرا بر است. اين ماده سنگهاي صفراوي را دفع و يبوست‌هاي مزمن را درمان مي‌كند. زيتون همچنين قولنج‌ هاي ناشي از ورم كليه را درمان مي كند و باعث تسكين درد و سوزش سوختگي‌ها، درمان آفتاب‌زدگي و سرمازدگي و گزش حشرات مي‌شود. لازم به ذكر است اين ماده در التيام زخم و جراحات و رفع سوزش و درد اثر دارد و خارش چشم و اشك ريزش را رفع مي‌كند.
 • مصرف روزانه ۵۰۰ mg يا بيشتر از ويتامين C باعث كاهش مدت سرماخوردگي افراد شده و مصرف غذا و نوشيدني‌هاي حاوي اين ويتامين به افراد توصيه مي‌شود. همچنين مصرف آب مخصوصا آب گرم، سبزيجات و ميوه‌هاي تازه و سوپ جو در درمان سرماخوردگي و كاهش زمان ابتلا به اين بيماري مؤثر است. ويروسهاي فراواني باعث سرماخوردگي مي‌شوند و جلوگيري از ابتلا به اين بيماري كار سختي است اما با رژيم غذايي خوب در كاهش زمان سرماخوردگي مي‌تواند اثرگذار باشد.
 • هرگز سیگار نکشید و اگر میکشید ، نیمه آخر آن را هیچ وجه نکشید.
 • در حمام هیچگاه مستقیما زیر دوش آب گرم نفس نکشید. کلر یک قاتل تدریجی است.
 • هنگام شارژ موبایل ابتدا شارژر را به گوشی وصل کنید و سپس آن را به برق وصل کنید. بهتر است موبایل خاموش باشد.
 • چای بیشتر از یک روز مانده را اصلا ننوشید.
 • هنگام روشن کردن کولر اتومبیل خود ابتدا به مدت حداقل 5 دقیقه پنجره ها را باز بگذارید و در پمپ بنزینها کولر را خاموش نمایید.
 • غذای خود را بیشتر از یکبار در مایکروفر گرم نکنید و بعد از آن درصورت عدم استفاده دور بریزید.
 • هنگام غذا بین هرلقمه حداقل 1 دقیقه فاصله بگذارید و دو ساعت قبل و بعد از غذا و هنگام آن نوشیدنی ننوشید.
 • هنگام حرکت اتومبیل، پنجره ها را تماما باز نکنید تا هوا بصورت باد وارد مجاری تنفسی نگردد.
 • لوازم آرایشی را بیشتر از 5 ساعت برروی پوست خود باقی نگذارید. سلولهای پوستی نیاز به تعرق و تنفس دارند. درمنزل نیز تا حد امکان از لباسهای گشاد ، راحت و باز استفاده نمایید.
 • موهای خود را بیش از یکبار در شبانه روز شانه نکنید.مراقب ورود شوره سر (حتی بصورت نامرئی) به چشمها و مجرای تنفسی خود باشید.
 • هنگام دویدن و راه رفتن سر خود را بالا نگهدارید. هنگام نشستن و خوابیدن برعکس سر خود را پایین نگهدارید.
 • توجه بیش از حد به وزن، سودمند نیست. بدن انسان قادر است بصورت خودکار میزان ورودی، جذب و میزان دفع را تنظیم نماید و اشتهای طبیعی نیز متناسب با آن میباشد. هرچه قدر دوست دارید بخورید.
 • اگر نیاز مالی ندارید، لازم نیست روزی 8 ساعت کار کنید. بهترین تعداد ساعات کاری بین 5 الی 6 ساعت میباشد.
 • هرگز پشت مانیتور (های قدیمی) که روشن هستند قرار نگیرید. ضرر آنها از خیلی از دستگاههای عکسبرداری بیشتر است.
 • ورزش و تحرک در ابتدای صبح نه تنها سودمند نیست بلکه خطرناک نیز هست. سعی کنید آن را در حداقل 3 ساعت بعد از بیداری و یا عصر انجام دهید.
 • توجه بیش از حد به امور سیاسی، ورزشی و اقتصادی برای سلامت روان مضر بوده و در دراز مدت به علت عدم امکان تسلط بر کنترل آنها، باعث اختلالات روانی میگردد.
 • معجزه جواهر آلات برای خانمها را فراموش نکنید. حتی اگر صرفا به دیدن آنها باشد.
 • هیچگاه به پهلو نخوابید. سعی کنید در جهت عمود بر محور مغناطیسی زمین بخوابید.

سایت های مرتبط

.


ما را دنبال کنید

FB YouTube

اطلاعات تماس

آدرس: اصفهان, خیابان بزرگمهر, ابتدای خیابان 22 بهمن, ساختمان نورباران طبقه اول, واحد 1

همراه:00989336700380 ، 00989336700390

تلفن: 03132673139

تلفاکس:00983132673139

ایمیل:

info@dnarna.org

sales@dnarna.org

advise@dnarna.org

کانال تلگرام: telegram.me/RNAbiotec

LiveZilla Live Chat Software
LiveZilla Live Help