Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
Ecological Genetics مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
میانگین امتیار کاربران: / 0
ضعیفعالی 
نوشته شده توسط dnarna   
یکشنبه, 25 فروردین 1392 ساعت 13:15

ژن اکولوژی

یکی از زمینه­ های تحقیقی است که در مورد ارتباط موجود زنده با محیط اطراف بحث می کند که این ارتباط بر اساس خصیصه های مولکولی و ژنتیکی است.

برای ژن اکولوژی دو نوع تعریف وجود دارد:

1-   تعریف کلاسیکال (سنتی)
2-   تعریف مدرن
آقای فورد، اکولوژیک زنتیک را اینگونه تعریف کرد: تغییرات و تنظیمات و آراپته شدن (خوپذیری) یک جمعیت وحشی به محیط اطرافشان - این تغییرات بر اساس خصیصه های ژنتیکی یک موجود زنده در طول زمان متفاوت بوجود آمده است.
در تعریف کلاسیکال (Classical) (1956) فقط جمع­ آوری نمونه ­ها و بررسی موفولوژیکی و فیزیولوژیکی و فتوتیپی بود ولی در تعریف مدرن، محقق نمونه هایی را از محیط جمع آوری نموده و نه تنها بصورت موفولوژیکی دسته­ بندی می­ کند بلکه از متدهای آزمایشگاهی و روشهای مولکولی هم برای بدست آوردن نتایج استفاده می­ کند و از دانسته­ های مولکولی و ژنتیکی هم در این دسته­ بندی کمک می­ گیرد. در ساختن اکولوژیکال ژنیتکس بحث تکامل(Evolution)بسیار مهم است و ارتباط تنگاتنگی با تکامل وجود دارد. اگر موجود را بررسی کنیم که چگونه با محیط اطراف آراپته شده (خو گرفته) و ارتباط خوبی جهت فیت شدن با محیط برقرار کرده باید ارتباط تکاملی موجود با محیط را بررسی کنیم به واسطه اینکه تکامل یک بازوی بسیار مهم در تکمیل نتایج و آزمون هایی است که در مباحث ژن اکولوژی بررسی می­ شود. در بررسی اولیه کلاسیک مورد استفاده بود که مربوط به هرباریوم می شد و هنوز مباحث مولکولی مطرح نبود.

Evolution:

مطالعه تغییرات در فراوانی آلل­ها (توالی آلل­ها) و تنوعات ژنتیکی جمعیت­ ها است. تغییرات در مقدار، نوع (تیپ) و توزیع منابع ژنتیکی. نظریه داروین ارتباطی با قوانین مندل دارد. تغییرات در فراوانی نسبی صفات فنوتیپیکی می ­تواند ارتباط محکمی با تغییرات در فراوانی نسبی آلل­ها مؤثر (کنترل­ کننده) در آن صفات داشته باشد. پس ارتباط با ژنها دارد. ارتباط فنتیکی با ژنهای کنترل­ کننده­اش دارد. و ارتباط بین صفات متمایز با ژنوتیپ (نقشه ژنتیکی) موجودات وجود دارد.

تکامل ژنتيکی:

بر روی جمعیت ها بررسی می کنیم نه افراد.

جمعيت:

مجموعه (گروهی) افرادی که در یک محل بتوانند زندگی کنند و زادآوری نمایند. (مجموعه افراد از یک گونه خاص که در یک منطقه (محل) خاص زندگی کنند و بتوانند با هم زادآوری داشته باشند.

ژنتيک جمعيت (Population Genetics) :

مطالعه ترکیبات ژنتیکی جمعیت های بیولوژیکی که تغییرات در ترکیبات ژنتیکی این جمعیت ها تحت تأثیر فاکتورهای تکاملی است.

ژنتيک کمی (Quantitative Genetics) :

مطالعه کمی صفاتی که دارای تناوب؟ (پیوستگی) هستند که معمولاً با تعدادی ژن ها کنترل می شود و همچنین با فاکتورهای محیطی (تنوعات محیطی). مثلاً اگر صفتی بر اثر اتفاقی بروز کرده باشد دنبال شدنی نیست پس ژنتیک کمی نیست. ژنتیک کمی توسط ژنها کنترل می شود نه یک ژن.

آخرین بروز رسانی در پنجشنبه, 10 مرداد 1392 ساعت 09:27
 
 • اگر از اختلال خواب رنج ميبريد از مصرف تنقلات بويژه تخمه ، چيپس و آجيل در هنگام شب بپرهيزيد
 • همواره نشاط خود را حفظ كنيد به ياد داشته باشيد افراد با روحيه كمتر به بيماريها دچار مي شوند و بهتر از سايرين از عهده مقابله با مشكلات زندگي بر مي آيند
 • خوردن زيتون باعث كاهش فشارخون مي‌شود. زيتون علاوه بر اينكه مصرف زيادي در تغذيه دارد ده‌ها خاصيت درماني هم دارد. زيتون داراي اثرنرم‌كنندگي، ملين، صفرا بر است. اين ماده سنگهاي صفراوي را دفع و يبوست‌هاي مزمن را درمان مي‌كند. زيتون همچنين قولنج‌ هاي ناشي از ورم كليه را درمان مي كند و باعث تسكين درد و سوزش سوختگي‌ها، درمان آفتاب‌زدگي و سرمازدگي و گزش حشرات مي‌شود. لازم به ذكر است اين ماده در التيام زخم و جراحات و رفع سوزش و درد اثر دارد و خارش چشم و اشك ريزش را رفع مي‌كند.
 • مصرف روزانه ۵۰۰ mg يا بيشتر از ويتامين C باعث كاهش مدت سرماخوردگي افراد شده و مصرف غذا و نوشيدني‌هاي حاوي اين ويتامين به افراد توصيه مي‌شود. همچنين مصرف آب مخصوصا آب گرم، سبزيجات و ميوه‌هاي تازه و سوپ جو در درمان سرماخوردگي و كاهش زمان ابتلا به اين بيماري مؤثر است. ويروسهاي فراواني باعث سرماخوردگي مي‌شوند و جلوگيري از ابتلا به اين بيماري كار سختي است اما با رژيم غذايي خوب در كاهش زمان سرماخوردگي مي‌تواند اثرگذار باشد.
 • هرگز سیگار نکشید و اگر میکشید ، نیمه آخر آن را هیچ وجه نکشید.
 • در حمام هیچگاه مستقیما زیر دوش آب گرم نفس نکشید. کلر یک قاتل تدریجی است.
 • هنگام شارژ موبایل ابتدا شارژر را به گوشی وصل کنید و سپس آن را به برق وصل کنید. بهتر است موبایل خاموش باشد.
 • چای بیشتر از یک روز مانده را اصلا ننوشید.
 • هنگام روشن کردن کولر اتومبیل خود ابتدا به مدت حداقل 5 دقیقه پنجره ها را باز بگذارید و در پمپ بنزینها کولر را خاموش نمایید.
 • غذای خود را بیشتر از یکبار در مایکروفر گرم نکنید و بعد از آن درصورت عدم استفاده دور بریزید.
 • هنگام غذا بین هرلقمه حداقل 1 دقیقه فاصله بگذارید و دو ساعت قبل و بعد از غذا و هنگام آن نوشیدنی ننوشید.
 • هنگام حرکت اتومبیل، پنجره ها را تماما باز نکنید تا هوا بصورت باد وارد مجاری تنفسی نگردد.
 • لوازم آرایشی را بیشتر از 5 ساعت برروی پوست خود باقی نگذارید. سلولهای پوستی نیاز به تعرق و تنفس دارند. درمنزل نیز تا حد امکان از لباسهای گشاد ، راحت و باز استفاده نمایید.
 • موهای خود را بیش از یکبار در شبانه روز شانه نکنید.مراقب ورود شوره سر (حتی بصورت نامرئی) به چشمها و مجرای تنفسی خود باشید.
 • هنگام دویدن و راه رفتن سر خود را بالا نگهدارید. هنگام نشستن و خوابیدن برعکس سر خود را پایین نگهدارید.
 • توجه بیش از حد به وزن، سودمند نیست. بدن انسان قادر است بصورت خودکار میزان ورودی، جذب و میزان دفع را تنظیم نماید و اشتهای طبیعی نیز متناسب با آن میباشد. هرچه قدر دوست دارید بخورید.
 • اگر نیاز مالی ندارید، لازم نیست روزی 8 ساعت کار کنید. بهترین تعداد ساعات کاری بین 5 الی 6 ساعت میباشد.
 • هرگز پشت مانیتور (های قدیمی) که روشن هستند قرار نگیرید. ضرر آنها از خیلی از دستگاههای عکسبرداری بیشتر است.
 • ورزش و تحرک در ابتدای صبح نه تنها سودمند نیست بلکه خطرناک نیز هست. سعی کنید آن را در حداقل 3 ساعت بعد از بیداری و یا عصر انجام دهید.
 • توجه بیش از حد به امور سیاسی، ورزشی و اقتصادی برای سلامت روان مضر بوده و در دراز مدت به علت عدم امکان تسلط بر کنترل آنها، باعث اختلالات روانی میگردد.
 • معجزه جواهر آلات برای خانمها را فراموش نکنید. حتی اگر صرفا به دیدن آنها باشد.
 • هیچگاه به پهلو نخوابید. سعی کنید در جهت عمود بر محور مغناطیسی زمین بخوابید.

سایت های مرتبط

.


ما را دنبال کنید

FB YouTube

اطلاعات تماس

آدرس: اصفهان, خیابان بزرگمهر, ابتدای خیابان 22 بهمن, ساختمان نورباران طبقه اول, واحد 1

همراه:00989336700380 ، 00989336700390

تلفن: 03132673139

تلفاکس:00983132673139

ایمیل:

info@dnarna.org

sales@dnarna.org

advise@dnarna.org

کانال تلگرام: telegram.me/RNAbiotec

LiveZilla Live Chat Software
LiveZilla Live Help