Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
زنهايي که توسط نور تحريک و بيان ميشوند مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

ژن هايي که توسط نور تحريک و بيان مي شوند

آناليز پروموتور ژنهاي فعال در حضور نور نشان از وجود المنت هاي خاصي است که وجود اين المنت ها براي بيان ژن در شرايط نوري ضروري هستند. اين توالي ها که به المنت هاي مسئول براي تحريک ژن در شرايط نوري (LREs)[1] شناخته شده اند در قسمتهاي مختلف پروموتر قرار گرفته اند .درک عکس العمل LREs بسيار پيچيده است، دليل اصلي آن تعداد و قرار گيري آنها در پروموتر ژنهاي حساس به نور است که در بسياري از موارد برخي از آنها پروموتر را همراهي مي کنند و به تنهايي تاثير چنداني ندارند. ظاهرا" وجود اين المنت ها به همراه همديگر موجبات عکس العملهاي ژني را فراهم مي کنند و سبب اتصال پروتئينهاي رونويسي و تحريک مکانيسم رونويسي مي شوند. در برخي موارد بعضي از LREs مي توانند دقيقا" عکس فعاليت ساير LREs عمل کنند و در مکانيسم کاهش فعاليت ژن دخيل باشند.

1-12-3- ژن هايي که توسط آبسيزيک اسيد تحريک و بيان مي شوند

آبسيزيک اسيد، هورمون گياهي است که بيان تعداد زيادي از ژنهاي گياهي را تحت کنترل خود دارد. آناليز پروموتورهاي مختلف متعلق به ژنهاي تحريک پذير نسبت به آبسيزيک اسيد وجود توالي­هاي خاصي را تاييد مي کند که با انتقال آنها به پروموتور ژن هاي ديگر تحريک پذيري نسبت به آبسيزيک اسيد بصورت کافي و کامل در  ژن جديد القاء مي شود. در داخل پروموتور مربوط به ژن هاي تحريک شونده توسط آبسيزيک اسيد، معمولا"چند المنت بعنوان مرکز اصلي به حساسيت شناخته شده اند که ABRE[2] يا المنت هاي مسئول در مقابل آبسيزيک اسيد ناميده مي شوند که معمولا" داراي توالي ACGT هستند. در کنار المنت هاي ABRE، گروه ديگري از المنت ها به نام المنت هاي مکمل (CE) نيز توانايي انتقال تحريک پذيري به آبسيزيک اسيد را دارا مي باشند ( جدول 1-5).

1-12-4- بيان ژن در بافت هاي ويژه

يکي از سوالات مطرح براي محققان چگونگي جاسازي پروتئين­ها در يک بافت خاص بود. آناليز پروموتر ژنهاي فراواني که در بافتهاي مختلف بيان مي شدند، نشان از وجود توالي­هاي خاصي در پروموتر اين ژنها بود که به صورت موثري موجبات انتقال پروتيئن و قرار گيري آن در بافت خاص را فراهم مي کرد. برخي از ژنهاي گياهي که منشاء هستک داشتند ولي پروتئين آنها در کلروپلاست و يا اندامکهاي ديگرفعال مي­شد جزء اين دسته از ژنها بودند. به عنوان مثال، از جمله به پروتئين هايي که در داخل بذر گياه ذخيره مي شوند مي توان به لگومين اشاره نمود. توالي هاي مربوط به اين پروتئين که سبب جاسازي آن دو داخل بذر گياه مي شود در پروموتر ژن قرار گرفته که بصورت´ CAAGCTGCA-3و-TCCATAGCCATG ´5 است.

برگرفته از کتاب ‌‌ژنتيک و بيوتکنولو‌ي گياهي نوشته دکتر مهدي خزاعي

 


[1] -Light respons versus element

[2] ABA response element

 
 • اگر از اختلال خواب رنج ميبريد از مصرف تنقلات بويژه تخمه ، چيپس و آجيل در هنگام شب بپرهيزيد
 • همواره نشاط خود را حفظ كنيد به ياد داشته باشيد افراد با روحيه كمتر به بيماريها دچار مي شوند و بهتر از سايرين از عهده مقابله با مشكلات زندگي بر مي آيند
 • خوردن زيتون باعث كاهش فشارخون مي‌شود. زيتون علاوه بر اينكه مصرف زيادي در تغذيه دارد ده‌ها خاصيت درماني هم دارد. زيتون داراي اثرنرم‌كنندگي، ملين، صفرا بر است. اين ماده سنگهاي صفراوي را دفع و يبوست‌هاي مزمن را درمان مي‌كند. زيتون همچنين قولنج‌ هاي ناشي از ورم كليه را درمان مي كند و باعث تسكين درد و سوزش سوختگي‌ها، درمان آفتاب‌زدگي و سرمازدگي و گزش حشرات مي‌شود. لازم به ذكر است اين ماده در التيام زخم و جراحات و رفع سوزش و درد اثر دارد و خارش چشم و اشك ريزش را رفع مي‌كند.
 • مصرف روزانه ۵۰۰ mg يا بيشتر از ويتامين C باعث كاهش مدت سرماخوردگي افراد شده و مصرف غذا و نوشيدني‌هاي حاوي اين ويتامين به افراد توصيه مي‌شود. همچنين مصرف آب مخصوصا آب گرم، سبزيجات و ميوه‌هاي تازه و سوپ جو در درمان سرماخوردگي و كاهش زمان ابتلا به اين بيماري مؤثر است. ويروسهاي فراواني باعث سرماخوردگي مي‌شوند و جلوگيري از ابتلا به اين بيماري كار سختي است اما با رژيم غذايي خوب در كاهش زمان سرماخوردگي مي‌تواند اثرگذار باشد.
 • هرگز سیگار نکشید و اگر میکشید ، نیمه آخر آن را هیچ وجه نکشید.
 • در حمام هیچگاه مستقیما زیر دوش آب گرم نفس نکشید. کلر یک قاتل تدریجی است.
 • هنگام شارژ موبایل ابتدا شارژر را به گوشی وصل کنید و سپس آن را به برق وصل کنید. بهتر است موبایل خاموش باشد.
 • چای بیشتر از یک روز مانده را اصلا ننوشید.
 • هنگام روشن کردن کولر اتومبیل خود ابتدا به مدت حداقل 5 دقیقه پنجره ها را باز بگذارید و در پمپ بنزینها کولر را خاموش نمایید.
 • غذای خود را بیشتر از یکبار در مایکروفر گرم نکنید و بعد از آن درصورت عدم استفاده دور بریزید.
 • هنگام غذا بین هرلقمه حداقل 1 دقیقه فاصله بگذارید و دو ساعت قبل و بعد از غذا و هنگام آن نوشیدنی ننوشید.
 • هنگام حرکت اتومبیل، پنجره ها را تماما باز نکنید تا هوا بصورت باد وارد مجاری تنفسی نگردد.
 • لوازم آرایشی را بیشتر از 5 ساعت برروی پوست خود باقی نگذارید. سلولهای پوستی نیاز به تعرق و تنفس دارند. درمنزل نیز تا حد امکان از لباسهای گشاد ، راحت و باز استفاده نمایید.
 • موهای خود را بیش از یکبار در شبانه روز شانه نکنید.مراقب ورود شوره سر (حتی بصورت نامرئی) به چشمها و مجرای تنفسی خود باشید.
 • هنگام دویدن و راه رفتن سر خود را بالا نگهدارید. هنگام نشستن و خوابیدن برعکس سر خود را پایین نگهدارید.
 • توجه بیش از حد به وزن، سودمند نیست. بدن انسان قادر است بصورت خودکار میزان ورودی، جذب و میزان دفع را تنظیم نماید و اشتهای طبیعی نیز متناسب با آن میباشد. هرچه قدر دوست دارید بخورید.
 • اگر نیاز مالی ندارید، لازم نیست روزی 8 ساعت کار کنید. بهترین تعداد ساعات کاری بین 5 الی 6 ساعت میباشد.
 • هرگز پشت مانیتور (های قدیمی) که روشن هستند قرار نگیرید. ضرر آنها از خیلی از دستگاههای عکسبرداری بیشتر است.
 • ورزش و تحرک در ابتدای صبح نه تنها سودمند نیست بلکه خطرناک نیز هست. سعی کنید آن را در حداقل 3 ساعت بعد از بیداری و یا عصر انجام دهید.
 • توجه بیش از حد به امور سیاسی، ورزشی و اقتصادی برای سلامت روان مضر بوده و در دراز مدت به علت عدم امکان تسلط بر کنترل آنها، باعث اختلالات روانی میگردد.
 • معجزه جواهر آلات برای خانمها را فراموش نکنید. حتی اگر صرفا به دیدن آنها باشد.
 • هیچگاه به پهلو نخوابید. سعی کنید در جهت عمود بر محور مغناطیسی زمین بخوابید.

سایت های مرتبط

.


ما را دنبال کنید

FB YouTube

اطلاعات تماس

آدرس: اصفهان, خیابان بزرگمهر, ابتدای خیابان 22 بهمن, ساختمان نورباران طبقه اول, واحد 1

همراه:00989336700380 ، 00989336700390

تلفن: 03132673139

تلفاکس:00983132673139

ایمیل:

info@dnarna.org

sales@dnarna.org

advise@dnarna.org

کانال تلگرام: telegram.me/RNAbiotec

LiveZilla Live Chat Software
LiveZilla Live Help