Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
گياه آرابيدوپسيس يک مدل گياهي مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

گياه آرابيدوپسيس, يک مدل گياهي

آرابيدوپسيس يک مدل گياهي متعلق به گياهان دو لپه از خانواده براسيکاسه (کروسيفره) است. گياهي از خانواده شب بو و وابسته به گياهان زراعي مثل کلم، گل کلم و دانه هاي روغني است که بصورت يک مدل گياهي براي تحقيقات متفاوتي در علوم گياهي بکار مي رود. اين گياه هر چند از نظر زراعي بي مصرف و جزء علف هاي هرز مزارع محسوب مي شود ولي داراي ويژگي هاي علمي فراواني جهت دستيابي به راهکاري بهينه در مواجه با ابهامات و سوالات متداول محققان در علوم گياهي است. دليل استفاده از اين گياه به عنوان مدل تحقيقاتي بيشتر به خاطر خصوصيات فيزيولوژيکي آن از قبيل طول زندگي کوتاه، ارتفاع کوتاه (که آن را مناسب کشت گلخانه اي و داخل گلدان مي کند) و توليد زياد بذر است. با در نظر گرفتن همه اين خصوصيات اين گياه از نظر مطالعات مختلف ايده آل مي سازد. علاوه بر موارد فوق، اين گياه از لحاظ تحقيقات ژنتيکي گياهي داراي خصوصيات ارزشمندي است که قابليت نمايش تغييرات ژنتيکي ايجاد شده را در کمترين زمان ممکن دارا است، که کوتاه بودن چرخه زندگي به اين قابليت کمک شاياني کرده است. اين گياه داراي کمترين محتواي ژني (125 ميليون جفت باز) در بين گياهان عالي است و به همين دليل اولين گياهي است که همه توالي هاي آن از نظر ژنتيکي شناخته شده است. موسسه (AGI)[1]شروع شناسايي توالي هاي گياه آرابيدوپسيس را در سال 1997 بنيان گذاشت و مجموع 4/115 ميليون توالي با احتمال صحت 99/ 99 تا 99/999% صورت گرفت که خود بواسطه رشد تکنولوژي هاي مرتبط با علوم ژنتيکي و ملکولي است. لازم به ذکر است که در مجموع 10 ميليون توالي هنوز توالي يابي نشده که بخاطر ناکارآمدي کافي تکنولوژي روز و يا مشکلات خاصي است که در راه محققان اين علم قرار دارد. جدول 1-6 نتايج حاصل از آناليزهاي آماري 25500 ژن گياه آرابيدوپسيس را نشان      مي دهد. اين تعداد ژن در اين گياه به مراتب بيشتر از موجودات يوکاريوت ديگري مثل Caenorbabditis elegans (يک نوع نماتود با طول يک ميلي متر که در خاک زندگي مي کند) است. اين نماتود داراي 19000 ژن و يا مگس سرکه دروزوفيلا ملانوگاستر با اندازه ژنوم در حدود 13600 مي باشد. اما اين تعداد ژن در مقابل تعداد ژن انسان در حدود 40000-30000 ناچيز است. اين يک واقعيت است که هميشه ارتباطات پيچيده ژنتيکي در موجود سبب مي شود که ميزان پروتئين کد شده در موجود با ميزان کل ژنوم آن در تعامل نبوده و هميشه مقدار متفاوتي را نشان مي دهد. به عنوان مثال تعداد پروتئين شناسايي شده در گياه آرابيدوپسيس که در حدود 11600 عدد است.

برگرفته از کتاب ‌ژنتيک و بيوتکنولوژي گياهي نوشته دکتر مهدي خزاعي

 


[1] -Arabidopsis Genome Initiative

 
 • اگر از اختلال خواب رنج ميبريد از مصرف تنقلات بويژه تخمه ، چيپس و آجيل در هنگام شب بپرهيزيد
 • همواره نشاط خود را حفظ كنيد به ياد داشته باشيد افراد با روحيه كمتر به بيماريها دچار مي شوند و بهتر از سايرين از عهده مقابله با مشكلات زندگي بر مي آيند
 • خوردن زيتون باعث كاهش فشارخون مي‌شود. زيتون علاوه بر اينكه مصرف زيادي در تغذيه دارد ده‌ها خاصيت درماني هم دارد. زيتون داراي اثرنرم‌كنندگي، ملين، صفرا بر است. اين ماده سنگهاي صفراوي را دفع و يبوست‌هاي مزمن را درمان مي‌كند. زيتون همچنين قولنج‌ هاي ناشي از ورم كليه را درمان مي كند و باعث تسكين درد و سوزش سوختگي‌ها، درمان آفتاب‌زدگي و سرمازدگي و گزش حشرات مي‌شود. لازم به ذكر است اين ماده در التيام زخم و جراحات و رفع سوزش و درد اثر دارد و خارش چشم و اشك ريزش را رفع مي‌كند.
 • مصرف روزانه ۵۰۰ mg يا بيشتر از ويتامين C باعث كاهش مدت سرماخوردگي افراد شده و مصرف غذا و نوشيدني‌هاي حاوي اين ويتامين به افراد توصيه مي‌شود. همچنين مصرف آب مخصوصا آب گرم، سبزيجات و ميوه‌هاي تازه و سوپ جو در درمان سرماخوردگي و كاهش زمان ابتلا به اين بيماري مؤثر است. ويروسهاي فراواني باعث سرماخوردگي مي‌شوند و جلوگيري از ابتلا به اين بيماري كار سختي است اما با رژيم غذايي خوب در كاهش زمان سرماخوردگي مي‌تواند اثرگذار باشد.
 • هرگز سیگار نکشید و اگر میکشید ، نیمه آخر آن را هیچ وجه نکشید.
 • در حمام هیچگاه مستقیما زیر دوش آب گرم نفس نکشید. کلر یک قاتل تدریجی است.
 • هنگام شارژ موبایل ابتدا شارژر را به گوشی وصل کنید و سپس آن را به برق وصل کنید. بهتر است موبایل خاموش باشد.
 • چای بیشتر از یک روز مانده را اصلا ننوشید.
 • هنگام روشن کردن کولر اتومبیل خود ابتدا به مدت حداقل 5 دقیقه پنجره ها را باز بگذارید و در پمپ بنزینها کولر را خاموش نمایید.
 • غذای خود را بیشتر از یکبار در مایکروفر گرم نکنید و بعد از آن درصورت عدم استفاده دور بریزید.
 • هنگام غذا بین هرلقمه حداقل 1 دقیقه فاصله بگذارید و دو ساعت قبل و بعد از غذا و هنگام آن نوشیدنی ننوشید.
 • هنگام حرکت اتومبیل، پنجره ها را تماما باز نکنید تا هوا بصورت باد وارد مجاری تنفسی نگردد.
 • لوازم آرایشی را بیشتر از 5 ساعت برروی پوست خود باقی نگذارید. سلولهای پوستی نیاز به تعرق و تنفس دارند. درمنزل نیز تا حد امکان از لباسهای گشاد ، راحت و باز استفاده نمایید.
 • موهای خود را بیش از یکبار در شبانه روز شانه نکنید.مراقب ورود شوره سر (حتی بصورت نامرئی) به چشمها و مجرای تنفسی خود باشید.
 • هنگام دویدن و راه رفتن سر خود را بالا نگهدارید. هنگام نشستن و خوابیدن برعکس سر خود را پایین نگهدارید.
 • توجه بیش از حد به وزن، سودمند نیست. بدن انسان قادر است بصورت خودکار میزان ورودی، جذب و میزان دفع را تنظیم نماید و اشتهای طبیعی نیز متناسب با آن میباشد. هرچه قدر دوست دارید بخورید.
 • اگر نیاز مالی ندارید، لازم نیست روزی 8 ساعت کار کنید. بهترین تعداد ساعات کاری بین 5 الی 6 ساعت میباشد.
 • هرگز پشت مانیتور (های قدیمی) که روشن هستند قرار نگیرید. ضرر آنها از خیلی از دستگاههای عکسبرداری بیشتر است.
 • ورزش و تحرک در ابتدای صبح نه تنها سودمند نیست بلکه خطرناک نیز هست. سعی کنید آن را در حداقل 3 ساعت بعد از بیداری و یا عصر انجام دهید.
 • توجه بیش از حد به امور سیاسی، ورزشی و اقتصادی برای سلامت روان مضر بوده و در دراز مدت به علت عدم امکان تسلط بر کنترل آنها، باعث اختلالات روانی میگردد.
 • معجزه جواهر آلات برای خانمها را فراموش نکنید. حتی اگر صرفا به دیدن آنها باشد.
 • هیچگاه به پهلو نخوابید. سعی کنید در جهت عمود بر محور مغناطیسی زمین بخوابید.

سایت های مرتبط

.


ما را دنبال کنید

FB YouTube

اطلاعات تماس

آدرس: اصفهان, خیابان بزرگمهر, ابتدای خیابان 22 بهمن, ساختمان نورباران طبقه اول, واحد 1

همراه:00989336700380 ، 00989336700390

تلفن: 03132673139

تلفاکس:00983132673139

ایمیل:

info@dnarna.org

sales@dnarna.org

advise@dnarna.org

کانال تلگرام: telegram.me/RNAbiotec

LiveZilla Live Chat Software
LiveZilla Live Help