Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
تعیین غلظت DNA پس از استخراج مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

بررسی وجود DNA با استفاده از روش نانودراپ و اسپکتوفتومتری

نانودراپ

یکی از پیشرفتهایی که در زمینه دستگاههای اسپکتوفتومتری صورت گرفته، ساخت نانو دراپ می باشد. این دستگاه سرعت پردازش بالایی دارد و توانایی اندازه­ گیری طیف مرئی و UV را دارد و برای اندازه­ گیری، فقط به 1 میکرولیتر از نمونه مورد نیاز است. بعلاوه در اندازه­ گیری به این روش به وسایل دیگری به جزء سر میکروپیپت نیازی نیست . نانودراپ همچنین برای اندازه ­گیری غلظت پروتئین و رنگهای فلورسنت بکار می رود.

اسپکتروفتومتر نانودراپ، NanoDropTM این دستگاه بدون نیاز به کووت و تنها با استفاده از 1 الی 2 میکرولیتر از نمونه قادر است در زمانی کمتر از 10 ثانیه کلیه طول موج­های موجود در طیف مورد نظر را با دقت 1 نانومتر، اسکن نماید و غلظت یا جذب نوری ماده مورد نظر را نیز تعیین کند. با توجه به سرعت بسیار بالای دستگاه و میزان کم نمونه مصرفی، کاربران این دستگاه قادر خواهند بود ضمن صرفه­جویی در زمان و هزینه، بسیاری از آزمایشات ژنومیکس، پروتئومیکس و بیوشیمی را کنترل کیفی و بهینه نمایند.

ویژگی­های دستگاه:

قابلیت اندازه ­گیری غلظت و کیفیت اسیدهای نوکلئیک از 2ng/ml تا 3700 ng/ml بدون نیاز به رقیق­ سازی نمونه­

محدوده طول موج: 190 تا 840 nm - دقت جذب نوری 003/0 abs

اندازه­ گیری غلظت پروتئین­ها - اندازه ­گیری دانسیته سلول­ ها

اندازه­ گیری و تعیین غلظت دی. ان. اِی و آر. ان. اِی و اولیگونوکلئوتیدها در حجم یک میکرولیتر بدون احتیاج به رقیق ­سازی نمونه

اندازه­ گیری غلظت پروتئین­های خالص بصورت مستقیم

اندازه گیری غیرمستقیم غلظت میکس پروتئینی با رسم منحنی استاندارد

قابلیت ذخیره­ سازی اتوماتیک کلیه اندازه ­گیری ­­ها به تفیک جذب در هر نانومتر

دارای سیستم مونیتورینگ و عیب­یابی جهت آگاهی از کیفیت فیزیکی اجزاء دستگاه

تعیین خلوص اسید نوکلئیک

جذب در طول موج 260 نانومتر  به تنهایی اطلاعات کمی را در زمینه خلوص و کیفیت نمونه فراهم می کند. در صورت وجود آلودگی پروتئینی، آلودگی به حلال های آلی و نمک­ های و کربوهیدرات­ها، میزان جذب به طور معنی داری تغییر می کند. بنابراین محاسبه نسبت جذب 260 به 280 و نسبت 260 به 230 تعیین کننده خلوص اسیدهای نوکلئیک استخراجی می باشد.

 • برای نمونه­ های آر. ان. اِی نسبت 260به 280 برابر  1±2 و برای نمونه ­ها دی. ان. اِی نسبت 260 به 280 برابر  1±  8/1 قابل قبول است. غلظت 260 به 280 پائین­تر از 8/1 عموماً نشان­دهنده آلودگی پروتئین در طی مراحل استخراج می­ باشد. یکی از مشکلات در استخراج آر. ان. اِی و دی. ان. اِی حذف ناکامل پروتئین­ها از عصاره سلولی می باشد. پروتئین جذب در طول موج 280 را افزایش می­دهد ، بنابراین نسبت 260 به 280 کاهش می­ یابد و خلوص آر. ان. اِی  از بین می رود. برای  نمونه­ های آر. ان. اِی و دی. ان. اِی نسبت 260 به 230 باید بالاتر از 2 و کمتر از 4/2 باشد. نسبت 260 به 230 پایین­تر نشان­دهنده آلودگی به پلی­ ساکارئیدها می­باشد.

نسبت 260 به 240 برای اسیدهای نوکلئیک خاص باید حدود 4/1 باشد، این نسبت برای تعیین مقدار نمک­ها به کار می رود. وقتی نسبت 260 به 240 کمتر از 4/1 باشد، اسیدهای نوکلئیک  باید چند بار با اتانول 70 درصد و در نهایت با اتانول 95 درصد  شستشو شوند.

روش اسپکتوفتومتری

از روش دیگری نیز برای تعیین غلظت اسیدهای نوکلئیک استخراج شده استفاده می­گردد و آن گرفتن جذب نوری نمونه­ ها در اسپکتوفتومتری است. در این روش بر اساس مقدار جذب نوری در طول موج­های خاصی از اشعه گاما می­توان مقدار دقیق دی. ان. اِی یا آر. ان. اِی و درصد خلوص آن­ها را در نمونه تعیین کرد. از این روش به طور متداول برای تعیین خلوص و مقدار اسید نوکلئیک در نمونه­ ها استفاده می­شود. اسیدهای نوکلئیک با ترکیبی از 4 نوکلئوتید، عمدتاً نور فرابنفش با طول موج 260 نانومتر را جذب می­کنند. پروتئین­ها که متداول­ترین آلوده کننده­ی اضافی در نمونه­ های دی. ان. اِی و آر. ان. اِی می­باشند، نور فرابنفش را در دو طول موج 260 و 280 نانومتر را جذب می­کنند. زنجیره­ های پلی­ پپتیدی که معمولاً دارای 3 اسیدآمینه حلقوی باشند طول موج 280 نانومتر را جذب می­کنند. اما برخی دیگر از پروتئین­ها چون هیستون­ها و یا پروتامین­ها که فاقد و یا دارای تعداد اندکی از اسیدآمینه حلقوی می­باشند در طول موج 280 نانومتر فاقد و یا دارای حداقل جذب نوری می­باشند. نسبت طول موج 260 به 280 نانومتر بایستی در دامنه 2 - 8/1 باشد تا بیانگر کیفیت مناسب دی. ان. اِی باشد. نسبت­های بالاتر از 2 بیانگر آلودگی آر. ان. اِی و نسبت­های زیر 8/1 بیانگر آلودگی پروتئینی می­باشد. که هر یک واحد جذب در طول موج 260 نانومتر متناظر است با حدود 50 نانوگرم در یک سی­سی از دی. ان. اِی دو رشته­ای در یک کوِت، لذا از فرمول زیر می­توان برای تعیین غلظت دی. ان. اِی استفاده نمود.

ضریب رقت × 50 نانو گرم بر میلی­لیتر × OD 260 = DNA (نانوگرم بر میکرولیتر)

 
 • اگر از اختلال خواب رنج ميبريد از مصرف تنقلات بويژه تخمه ، چيپس و آجيل در هنگام شب بپرهيزيد
 • همواره نشاط خود را حفظ كنيد به ياد داشته باشيد افراد با روحيه كمتر به بيماريها دچار مي شوند و بهتر از سايرين از عهده مقابله با مشكلات زندگي بر مي آيند
 • خوردن زيتون باعث كاهش فشارخون مي‌شود. زيتون علاوه بر اينكه مصرف زيادي در تغذيه دارد ده‌ها خاصيت درماني هم دارد. زيتون داراي اثرنرم‌كنندگي، ملين، صفرا بر است. اين ماده سنگهاي صفراوي را دفع و يبوست‌هاي مزمن را درمان مي‌كند. زيتون همچنين قولنج‌ هاي ناشي از ورم كليه را درمان مي كند و باعث تسكين درد و سوزش سوختگي‌ها، درمان آفتاب‌زدگي و سرمازدگي و گزش حشرات مي‌شود. لازم به ذكر است اين ماده در التيام زخم و جراحات و رفع سوزش و درد اثر دارد و خارش چشم و اشك ريزش را رفع مي‌كند.
 • مصرف روزانه ۵۰۰ mg يا بيشتر از ويتامين C باعث كاهش مدت سرماخوردگي افراد شده و مصرف غذا و نوشيدني‌هاي حاوي اين ويتامين به افراد توصيه مي‌شود. همچنين مصرف آب مخصوصا آب گرم، سبزيجات و ميوه‌هاي تازه و سوپ جو در درمان سرماخوردگي و كاهش زمان ابتلا به اين بيماري مؤثر است. ويروسهاي فراواني باعث سرماخوردگي مي‌شوند و جلوگيري از ابتلا به اين بيماري كار سختي است اما با رژيم غذايي خوب در كاهش زمان سرماخوردگي مي‌تواند اثرگذار باشد.
 • هرگز سیگار نکشید و اگر میکشید ، نیمه آخر آن را هیچ وجه نکشید.
 • در حمام هیچگاه مستقیما زیر دوش آب گرم نفس نکشید. کلر یک قاتل تدریجی است.
 • هنگام شارژ موبایل ابتدا شارژر را به گوشی وصل کنید و سپس آن را به برق وصل کنید. بهتر است موبایل خاموش باشد.
 • چای بیشتر از یک روز مانده را اصلا ننوشید.
 • هنگام روشن کردن کولر اتومبیل خود ابتدا به مدت حداقل 5 دقیقه پنجره ها را باز بگذارید و در پمپ بنزینها کولر را خاموش نمایید.
 • غذای خود را بیشتر از یکبار در مایکروفر گرم نکنید و بعد از آن درصورت عدم استفاده دور بریزید.
 • هنگام غذا بین هرلقمه حداقل 1 دقیقه فاصله بگذارید و دو ساعت قبل و بعد از غذا و هنگام آن نوشیدنی ننوشید.
 • هنگام حرکت اتومبیل، پنجره ها را تماما باز نکنید تا هوا بصورت باد وارد مجاری تنفسی نگردد.
 • لوازم آرایشی را بیشتر از 5 ساعت برروی پوست خود باقی نگذارید. سلولهای پوستی نیاز به تعرق و تنفس دارند. درمنزل نیز تا حد امکان از لباسهای گشاد ، راحت و باز استفاده نمایید.
 • موهای خود را بیش از یکبار در شبانه روز شانه نکنید.مراقب ورود شوره سر (حتی بصورت نامرئی) به چشمها و مجرای تنفسی خود باشید.
 • هنگام دویدن و راه رفتن سر خود را بالا نگهدارید. هنگام نشستن و خوابیدن برعکس سر خود را پایین نگهدارید.
 • توجه بیش از حد به وزن، سودمند نیست. بدن انسان قادر است بصورت خودکار میزان ورودی، جذب و میزان دفع را تنظیم نماید و اشتهای طبیعی نیز متناسب با آن میباشد. هرچه قدر دوست دارید بخورید.
 • اگر نیاز مالی ندارید، لازم نیست روزی 8 ساعت کار کنید. بهترین تعداد ساعات کاری بین 5 الی 6 ساعت میباشد.
 • هرگز پشت مانیتور (های قدیمی) که روشن هستند قرار نگیرید. ضرر آنها از خیلی از دستگاههای عکسبرداری بیشتر است.
 • ورزش و تحرک در ابتدای صبح نه تنها سودمند نیست بلکه خطرناک نیز هست. سعی کنید آن را در حداقل 3 ساعت بعد از بیداری و یا عصر انجام دهید.
 • توجه بیش از حد به امور سیاسی، ورزشی و اقتصادی برای سلامت روان مضر بوده و در دراز مدت به علت عدم امکان تسلط بر کنترل آنها، باعث اختلالات روانی میگردد.
 • معجزه جواهر آلات برای خانمها را فراموش نکنید. حتی اگر صرفا به دیدن آنها باشد.
 • هیچگاه به پهلو نخوابید. سعی کنید در جهت عمود بر محور مغناطیسی زمین بخوابید.

سایت های مرتبط

.


ما را دنبال کنید

FB YouTube

اطلاعات تماس

آدرس: اصفهان, خیابان بزرگمهر, ابتدای خیابان 22 بهمن, ساختمان نورباران طبقه اول, واحد 1

همراه:00989336700380 ، 00989336700390

تلفن: 03132673139

تلفاکس:00983132673139

ایمیل:

info@dnarna.org

sales@dnarna.org

advise@dnarna.org

کانال تلگرام: telegram.me/RNAbiotec

LiveZilla Live Chat Software
LiveZilla Live Help